Aktualności

Konferencja w Opolu

Konferencja została zorganizowana w hotelu Mercure w Opolu dnia 7 października 2017 roku. Współorganizatorami byli Ośrodek Szkolenia Podyplomowego Wydziału Farmaceutycznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Opolska Okręgowa Izba Aptekarska.

Już pierwszy wykład pani mgr Moniki Bartwickiej skłaniał uczestników do zadawania pytań oraz dyskusji. Poruszona została m.in. kwestia znowelizowanej ustawy Prawa farmaceutycznego oraz zmiany w obszarze ustawy o Bezpieczeństwie żywności i żywienia w odniesieniu do produktu leczniczego i suplementu diety.
Kolejny wykład z zakresu prawa prowadził pan prof. Maciej Perkowski, który w praktyczny sposób omówił najważniejsze zagadnienia dotyczące fitoterapii w świetle wymagań Unii Europejskiej i Polski.
Dwa wykłady z zakresu fitoterapii poprowadziła pani mgr farm. Maria Piaskowska, która zwróciła uwagę na zastosowanie leku roślinnego w praktyce, który jest produktem dostępnym bez recepty i od którego należy rozpocząć leczenie wielu chorób m.in. chorób układu pokarmowego, nerwowego, czy chorób przeziębieniowych (Fitoterapia chorób przeziębieniowych została omówiona na drugim wykładzie). Wiele leków roślinnych może także stanowić alternatywę dla leków syntetycznych np. stosowanych w hormonalnej terapii zastępczej czy leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Oczywiście lek roślinny stanowi również doskonałe uzupełnienie leczenia, jako lek wspomagający leczenie. Ważny akcent stanowiły też przedstawione perspektywy rozwoju produktów leczniczych roślinnych, które po przez wdrażanie nowych metod badań analitycznych, prowadzenie dalszych badań farmakologicznych i klinicznych dają nadzieję na szersze zastosowanie roślin leczniczych.
Pani Maria Piaskowska przeprowadziła również drugi wykład, na temat fitoterapii w chorobach układu oddechowego. Przedstawiła najnowsze dane dotyczące badań farmakologicznych i klinicznych surowców roślinnych, które są tradycyjnie stosowane w leczeniu przeziębienia. Cennym źródłem informacji były omówione mechanizmy działania wyjaśniające i potwierdzające poszczególne efekty terapeutyczne.