Aktualności

Cenne nasiona babki

Nasiona płesznika to prosty i skuteczny lek, polecany zwłaszcza dzieciom, kobietom w ciąży i osobom w podeszłym wieku, bez obaw o niekorzystne działanie uboczne.

Nasiona stosowane są jako lek osłaniający, powlekający, przeczyszczający. Odpowiednia ich ilość pomaga w różnych przypadkach zaparć, występujących u osób starszych, u kobiet w ciąży, a także dzieci. W przypadku osób dorosłych zaleca się przyjmować 25-40 g nasion na dobę, a dawkę tę należy podzielić na 3 dawki pojedyncze, a w przypadku dzieci 12-25 g nasion, również podzielonych na 3 dawki.

Stosowanie płesznika zalecane jest przy chronicznych zaparciach, oczywiście z zastosowaniem niefarmakologicznych metod zwalczania zaparć, takich jak odpowiednia duża ilość płynów, zwiększenie aktywności fizycznej, stosowanie diety bogatej w błonnik.

 

 

Nasiona płesznika – znane pod nazwą Black psyllium seed (2-3 x 0,8-1,0 mm) – są jasnobrązowe do ciemnobrązowych, gładkie, połyskujące, z ciemną plamką (znaczek) w środku (FP IX). Zawierają związki śluzowe w łupinie nasiennej – składające się głównie, tak jak śluzy nasion babki jajowatej, z arabinoksylanów – glikozydy, skrobię, białko, enzymy, olej (Matławska 2006).
W zielu stwierdzono obecność śluzu, flawonoidów (7-glukozyd apigeniny, 7-glukozyd chrysoeriolu, 7-gentiobiozyd chrysoeriolu, chrysoeriol, 7-glukuronid triticiny, triticina), werbaskozydu, irydoidów (plantarenalozyd, bartsiozyd i aukubina), rinantiny, karotenu, witaminy C, związków goryczowych i garbników (Kalinowska 2002; Kawashty et al. 1994.; Ronsted 2000).
Nasiona babki płesznik działają łagodnie przeczyszczająco, przeciwbiegunkowo, osłaniająco i wykrztuśnie (Kozłowski i Krzysztofikowa 1957; Rumińska i Ożarowski 1990). Nasiona lub same łupiny nasienne mogą być cennym źródłem błonnika (Kies 1983).
W lecznictwie ludowym stosuje się też sok z ziela tej babki w chorobach żołądka i dwunastnicy oraz leczeniu ran (Czikow i Łaptiew 1983; Kalinowska 2002; Szreter et al. 1979; Zadorożnyj et al. 1988).
CPR – złożony preparat stosowany w profilaktyce miażdżycy – zawiera łupinę nasienną babki płesznika Psylli testae, Psylli husk (Białkowska 1992). Zastosowanie nasion płesznika w przemyśle tekstylnym i papierniczym związane jest z obecnością w nich dużej ilości śluzu (Czikow i Łaptiew 1983).

 

Fragment artykułu: Cenne nasiona babki, autor: prof. dr hab. n. farm. Emilia Andrzejewska-Golec