Aktualności
Ziele dziurawca – nieoceniony sprzymierzeniec w leczeniu i zapobieganiu łagodnym zaburzeniom nastroju
Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) to roślina zielna z rodziny dziurawcowatych, ceniona za swoje właściwości lecznicze, które były wykorzystywane od dawna. Naturalnie występuje w klimacie umiarkowanym, na suchych łąkach, polach i w lasach, z głównymi obszarami upraw w Niemczech, Europie Wschodniej, Chile i Azji Zachodniej. Roślina ta osiąga około 60 cm wysokości, charakteryzuje się pustą wewnątrz, rozgałęzioną łodygą oraz eliptycznymi, całobrzegimi liśćmi, w których obecne są prześwitujące punkty – zbiorniki olejkowe. Te charakterystyczne punkty są wynikiem obecności półprzezroczystych zbiorników wydzielniczych i są jedną z cech, od której pochodzi łacińska nazwa gatunkowa ’perforatum’. Kwiaty dziurawca są żółte, promieniste, z pięcioma zrośniętymi działkami kielicha i pięcioma żółtymi płatkami, które zawierają zbiorniki hiperycynowe. Kwitnienie od czerwca do września, a owocem rośliny są drobne, ciemnobrunatne torebki. Pod kątem chemicznym, dziurawiec zawiera naftodiantrony (takie jak hiperycyna i pseudohiperycyna) oraz pochodne floroglucyny (hiperforyna i adhiperforyna), które są uważane za główne substancje czynne, odpowiedzialne m.in. za działanie przeciwdepresyjne surowca. Roślina jest również bogata w flawonoidy (takie jak izokwercytryna i kwercetyna), biflawonoidy (np. amentoflawon), kwasy fenolowe oraz inne związki, które wspomagają homeostazę organizmu i mają zastosowanie w tradycyjnej medycynie jako środek łagodzący różne dolegliwości.
Trochę historii i tradycyjne zastosowanie
Ziele dziurawca, jest popularnym lekiem przeciwdepresyjnym w wielu krajach europejskich, w tym w Niemczech, gdzie jest dostępny na receptę. W USA i Australii dziurawiec jest zarejestrowany jako suplement diety. Dawniej był równie często stosowany jak dziś, posiada bogatą historię i szerokie zastosowanie w tradycyjnej terapii. Ziele dziurawca jest znane w ludowej medycynie już od ponad dwóch tysięcy lat i prawdopodobnie zostało odkryte przez indiańskie plemię Irokezów, które stosowało je na gorączkę oraz kaszel. Jedną z pierwszych publikacji, która opisała lecznicze właściwości dziurawca zwyczajnego, była encyklopedia „Historia Naturalna” autorstwa Pliniusza Starszego (23 – 79 r. n.e.). Wodny ekstrakt H. perforatum używano do leczenia oparzeń, jako środek ściągający, moczopędny, przeciwbiegunkowy oraz wywołujący miesiączkowanie. Pliniusz stwierdził, że po zmieszaniu go z winem nadaje się do leczenia ukąszeń węży. Grecki lekarz, farmakolog i botanik Pedanios Dioskurydes opisał dziurawiec w swoich księgach „De Materia Medica”, przypisując roślinie działanie przeciwbólowe, moczopędne oraz antymalaryczne, zalecając stosowanie m.in. przy oparzeniach i bólach rwy kulszowej. Popularną postacią leku wykorzystywaną w oparzeniach, stłuczeniach oraz oczyszczaniu ran był olej z dziurawca, uzyskiwany poprzez macerowanie kwitnących wierzchołków rośliny w oleju słonecznikowym lub oliwie z oliwek i umieszczanie ich na słońcu przez dwa-trzy tygodnie. Olej z dziurawca był stosowany przez chirurgów i opisany w pierwszej angielskiej farmakopei w monografii „Hyperici Oleum”. W XVI wieku Paracelsus jako pierwszy wspomniał o SJW (St. John’s Wort) w leczeniu chorób układu nerwowego, a w 1984 roku Federalna Agencja Zdrowia w Niemczech wydała monografię z rekomendacjami leczenia depresji, stanów lękowych, nerwowości oraz innych zaburzeń układu nerwowego, co zapoczątkowało liczne badania kliniczne w tym kierunku. Do tych celów wykorzystywano alkoholowe ekstrakty zawierające naftodiantrony. Poza wyżej wymienionymi zastosowaniami dziurawiec zwyczajny ma dodatkowo wiele innych wskazań w tradycyjnej medycynie, takich jak leczenie zapalenia oskrzeli lub dróg moczowo-płciowych, podrażnienia pęcherza moczowego, zaburzeń wydzielania żółci i przeziębienia. W Europie wykazano jego skuteczność w dyspepsji, cukrzycy, migrenie, nerwobólach, neurastenii, neuralgii, reumatyzmie, urazach rdzenia kręgowego oraz ekstrakcji zębów. Poza właściwościami farmakologicznymi H. perforatum przypisywano magiczne właściwości. Ponieważ była to roślina dedykowana Janowi Chrzcicielowi (kwitnie w okolicach 24 czerwca), wierzono, że chroni przed złymi duchami, dlatego wieszano ją na drzwiach domów i kościołów oraz używano jako zakładki w Biblii. Stąd wywodzi się nazwa Hypericum, będąca składową dwóch greckich słów „hiper” i „eikon”, które tłumaczy się jako „nad objawieniem”, czyli chroniący przed opętaniem oraz duchami.
Według monografii HMPC, Europejska Agencja Leków dopuszcza doustne stosowanie ziela dziurawca w celu leczenia łagodnego wyczerpania psychicznego oraz łagodnego dyskomfortu żołądkowo-jelitowego, a także stosowanie miejscowe w objawowym leczeniu stanów zapalnych skóry, takich jak oparzenia słoneczne i wspomaganie gojenia się niewielkich ran. Monografia opisująca ziele dziurawca z ugruntowanym zastosowaniem zaleca zażywanie ekstraktów etanolowych w leczeniu łagodnych do umiarkowanych epizodów depresyjnych według ICD-10 oraz krótkotrwałego leczenia objawów łagodnych zaburzeń depresyjnych.
Co mówią nam dostępne badania naukowe?
Badania w laboratorium in vitro
Dziurawiec, roślina znana od wieków ze swoich antydepresyjnych właściwości, nadal stanowi przedmiot intensywnych badań naukowych mających na celu zrozumienie mechanizmu działania zawartych w nim związków. Mimo wielu prac, pełny obraz procesów biochemicznych zachodzących w ośrodkowym układzie nerwowym pod wpływem dziurawca pozostaje niepełny. Pierwsze badania wskazały na możliwość hamowania enzymów tj. monoaminooksydazy A i B przez hiperycynę, choć badana próbka była nie w pełni oczyszczona, co mogło wpłynąć na wyniki. Następne eksperymenty pokazały, że inne składniki rośliny, jak hiperforyna czy pseudohiperycyna, nie wpływają znacząco na te enzymy, ale zaobserwowano inhibicję w przypadku innych frakcji, zawierających np. kwercytrynę. Próby wpływu na katecholo-O-metylotransferazę również przyniosły niejednoznaczne wyniki, sugerujące różnorodność aktywności biochemicznej poszczególnych frakcji uzyskanych z ekstraktu dziurawca. Badania nad antydepresyjnym działaniem dziurawca skupiały się także na hamowaniu wychwytu zwrotnego różnych neuroprzekaźników, co mogłoby tłumaczyć jego wpływ na nastrój. Potwierdzono silne działanie hiperforyny w tej roli, zwłaszcza w odniesieniu do serotoniny, noradrenaliny, czy dopaminy, podczas gdy inne składniki ekstraktów wykazywały podobne, choć słabsze efekty. Badania nad mechanizmem receptorowym dowiodły zdolności niektórych związków zawartych w dziurawcu do wiązania się z receptorami adrenergicznymi, dopaminergicznymi i serotoninergicznymi. Przykłady takich interakcji obejmują rutynę, hiperycynę, amentoflawon, co może wskazywać na złożone oddziaływania farmakologiczne między różnymi składnikami rośliny a układem nerwowym. Najnowsze badania nadal starają się wyjaśnić mechanizmy działania dziurawca na poziomie komórkowym, analizując wpływ na kanały jonowe czy ekspresję białek zaangażowanych w przekazywanie sygnałów w komórkach nerwowych. Wyniki tych badań wskazują na możliwe nowe ścieżki terapeutyczne dla leczenia depresji, co podkreśla potencjał leczniczy dziurawca, ale także konieczność dalszych badań w celu pełnego zrozumienia i wykorzystania jego właściwości.
Badania z udziałem zwierząt
Ekstrakty z dziurawca zwyczajnego oraz jego pojedyncze składniki wykazują działanie przeciwdepresyjne, co zostało udokumentowane w licznych badaniach in vivo, głównie na myszach i szczurach. W jednym z badań, myszom przez 4 tygodnie podawano codziennie dootrzewnowo (i.p.) hiperforynę (4 mg/kg), co zwiększyło ekspresję TrKB w korze mózgowej, lecz nie wpłynęło na neurogenezę w hipokampie. Inne badanie potwierdziło, że podawanie doustne sproszkowanego ziela dziurawca (350 mg/kg) przez trzy tygodnie 18-miesięcznym szczurom zwiększa poziom p-CREB w hipokampie, co poprawia pamięć przestrzenną. W kolejnych pracach udowodniono, że takie składniki ziela dziurawca jak amentoflawon (6,25 mg/kg), adhiperforyna (16 mg/kg) oraz hiperozyd (10-40 mg/kg) skracają czas bezruchu w FST. Ekstrakt z dziurawca zwierający 0,3% hiperycyny podawany dootrzewnowo również skraca czas bezruchu o 53%, co jest porównywalne z działaniem fluoksetyny czy imipraminy. W innej pracy ekstrakt etanolowy z H. perforatum (100-200 mg/kg) podawany dootrzewnowo wykazywał działanie anksjolityczne, jednak nie występowało ono po podaniu doustnym sproszkowanego Hyperici herba (350 mg/kg) i adhiperforyny (16 mg/kg). Hiperozyd podawany dootrzewnowo (10-20 mg/kg) wykazywał wręcz działanie depresyjne, a także nie działał przeciwbólowo w teście gorącej płyty. Inne badanie dowiodło, że ekstrakt etanolowy ziela dziurawca podawany dootrzewnowo powodował, że szczury dłużej przebywały w otwartych ramionach labiryntu, co wskazuje na działanie przeciwlękowe. Kemferol i kwercetyna podawane doustnie również wykazywały takie działanie, natomiast mirycetyna już nie. Ponadto w teście interakcji społecznych badano reakcje szczurów po pięciodniowej izolacji. Doustne podawanie ekstraktu etanolowego z H. perforatum (100-200 mg/kg) zwiększało liczbę interakcji oraz skracało okres latencji karmienia. Suchy ekstrakt hydroetanolowy z dziurawca zmieszany z metylocelulozą (1:0,04) podawany doustnie szczurom (250-1500 mg/kg) zwiększał liczbę ucieczek w teście deficytu ucieczki, sugerując stymulujący wpływ na układ nerwowy.
Badania kliniczne
Skuteczność ziela dziurawca w leczeniu chorób układu nerwowego, w tym depresji, została potwierdzona licznymi badaniami klinicznymi. W badaniu dotyczącym łagodnej depresji, pacjentów z 10-17 punktami w skali „Hamilton Depression Rating Scale” (HAM-D) podzielono na trzy grupy, które przez 12 tygodni otrzymywały 810 mg ekstraktu ziela dziurawca, 20 mg citalopramu lub placebo. Najlepszy wynik uzyskały osoby leczone citalopramem (spadek o 11,47 punktów), następnie placebo (spadek o 10,49 punktów), a najgorszy ziele dziurawca (spadek o 9,35 punktów). Wpływ ziela dziurawca zbadano także u trzydziestu nastolatków podzielonych na trzy grupy: 500 mg sproszkowanego ziela dziurawca, 20-40 mg fluoksetyny lub placebo. Wyniki oceniono na podstawie kilku skali, w tym „Clinical Global Improvement” (CGI) i „Beck Depression Inventory” (BDI). Każdy pacjent leczony zielem dziurawca wykazał redukcję objawów depresji (p<0,005). Badania kliniczne dla leku zawierającego 900 mg suchego ekstraktu ziela dziurawca przeprowadzono na 140 pacjentach z umiarkowaną depresją. Wyniki wykazały, że podanie ekstraktu spowodowało spadek o 11,1 punktów w skali HAM-D, podczas gdy placebo jedynie 3,4 punktów. W skali „Brief Mood Introspection Scale” (BMIS) zanotowano spadek o 18,1 punktów w grupie ekstraktu z ziela dziurawca i 6,9 punktów w grupie placebo. W badaniu dotyczącym ciężkiej depresji 124 dorosłych przez 26 tygodni zażywało 900-1500 mg ziela dziurawca, 50-100 mg sertraliny lub placebo. Wyniki nie potwierdziły skuteczności SJW, wykazując spadek o 9 punktów w skali HAM-D, podczas gdy sertralina osiągnęła spadek o 18 punktów, a placebo o 13 punktów. W kolejnym badaniu dotyczącym jednorazowego zażycia leku „Remotiv” 82 uczestników zażyło placebo, 250 mg lub 500 mg ekstraktu z ziela dziurawca. Wyniki wskazały, że obie dawki pozytywnie wpływają na nastrój, lecz tylko dawka 250 mg polepsza krótkotrwałą pamięć werbalną. Inne badania nad wpływem Hyperici herba na leczenie fobii społecznej i ADHD u dzieci nie wykazały znaczącej poprawy, w związku z czym obecnie nie można potwierdzić skuteczności stosowania ziela dziurawca w tych przypadkach.
Podsumowanie
Dziurawiec odgrywa istotną rolę w medycynie europejskiej i światowej od ponad 2000 lat. Intensywne badania nad dziurawcem potwierdzają jego działanie przeciwdepresyjne. Liczne badania kliniczne potwierdzają skuteczność dziurawca w leczeniu łagodnej i umiarkowanej depresji. Pacjenci leczeni ekstraktem z dziurawca wykazywali znaczną redukcję objawów depresji w porównaniu do placebo. Mimo że niektóre badania nad ciężką depresją nie potwierdziły pełnej skuteczności dziurawca w leczeniu łagodnych zaburzeń nastroju, wyniki większości badań dla tej rośliny są obiecujące. Podsumowując, dziurawiec zwyczajny to niezwykle wartościowa roślina lecznicza, która od wieków wspiera zdrowie psychiczne i fizyczne. Dzięki intensywnym badaniom naukowym, jej działanie jest coraz lepiej rozumiane i doceniane, co sprawia, że ziele dziurawca ma potencjał, aby stać się jeszcze bardziej popularnym i efektywnym środkiem terapeutycznym.
prof. dr hab. Sebastian Granica, prof. dr hab. Jakub Piwowarski, mgr farm. Bogdan Pakosz
Piśmiennictwo:
- Waniakowa J. Nazwy dziurawca zwyczajnego , Hypericum perforatum L . w gwarach polskich na tle słowiańskim i europejskim. 2016;
- Russo E, Scicchitano F, Whalley BJ, Mazzitello C, Ciriaco M, Esposito S, et al. Hypericum perforatum: Pharmacokinetic, mechanism of action, tolerability, and clinical drug-drug interactions. Phyther Res. 2014;28:643–55.
- Balcerek M., Atlas sproszkowanych substancji roślinnych, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2019, 108-109.
- Zerrouki K, Djebli N, Ozkan EE, Ozsoy N, Gul O, Mat A. Hypericum perforatum improve memory and learning in alzheimer’s model: (experimental study in mice). Int J Pharm Pharm Sci. 2016;8:49–57.
- Hansen SH, Jensen AG, Cornett C, Bjørnsdottir I, Taylor S, Wright B, et al. High-performance liquid chromatography on-line coupled to high-field NMR and mass spectrometry for structure elucidation of constituents of Hypericum perforatum L. Anal Chem. American Chemical Society; 1999;71:5235–41.
- Verotta L, Appendino G, Jakupovic J, Bombardelli E. Hyperforin analogues from St. John’s Wort (Hypericum perforatum). J Nat Prod. 2000;63:412–5.
- Jürgenliemk G, Nahrstedt A. Phenolic compounds from Hypericum perforatum. Planta Med. 2002;68:88–91.
- Nathan PJ. Hypericum perforatum (St John’s Wort): A non-selective reuptake inhibitor? A review of the recent advances in its pharmacology. J Psychopharmacol. 2001;15:47–54.
- Saddiqe Z, Naeem I, Maimoona A. A review of the antibacterial activity of Hypericum perforatum L. J Ethnopharmacol. 2010;131:511–21.
- Wölfle U, Seelinger G, Schempp CM. Topical application of St John’s wort (Hypericum perforatum). Planta Med. 2014. p. 109–20.
- Ψυχιατρική Εταιρεία Ε. Οκτώβριος-∆εκέμβριος. Q J Publ by Hell Psychiatr Assoc [Internet]. 2010 [cited 2021 May 20];21:28. Available from: www.psych.gr
- Wurglics M, Schubert-Zsilavecz M. Hypericum perforatum: A “modern” herbal antidepressant – Pharmacokinetics of active ingredients. Clin. Pharmacokinet. 2006. p. 449–68.
- Galeotti N. Hypericum perforatum (St John’s wort) beyond depression: A therapeutic perspective for pain conditions. J Ethnopharmacol [Internet]. Elsevier; 2017;200:136–46. Available from: http://dx.doi.org/10.1016/j.jep.2017.02.016
- Committee on Herbal Medicinal Product (HMPC). Final Community Herbal Monograph on Hypericum Perforatum L. (Traditional use). Discussion in working party on community Monographs and Community List (MLWP). [Internet]. 2008. Available from: http://www.emea.europa.eu
- Suzuki O, Katsumata Y, Oya M, Bladt S, Wagner H. Inhibition of monoamine oxidase by hypericin. Planta Med. 1984;50:272–4.
- Cott M. In vitro receptor binding and enzyme inhibition by hypericum perforation extract. Pharmacopsychiatry. 1997;30:108–12.
- Bladt S, Wagner H. Inhibition of MAO by Fractions and Constituents of Hypericum Extract. J Geriatr Psychiatry Neurol. 1994;7:57–9.
- Thiede HM, Walper A. Inhibition of MAO and COMT by hypericum extracts and hypericin. J Geriatr Psychiatry Neurol. 1994;7:54–6.
- Chatterjee SS, Bhattacharya SK, Wonnemann M, Singer A, Müller WE. Hyperforin as a possible antidepressant component of hypericum extracts. Life Sci. 1998;63:499–510.
- Kladar N, Anačkov G, Srđenović B, Gavarić N, Hitl M, Salaj N, et al. St. John’s Wort Herbal Teas – Biological Potential and Chemometric Approach to Quality Control. Plant Foods Hum Nutr. 2020;75:390–5.
- Wonnemann M, Singer A, Siebert B, Müller WE. Evaluation of synaptosomal uptake inhibition of most relevant constituents of St. John’s wort. Pharmacopsychiatry. 2001;34:148–51.
- Tian J, Zhang F, Cheng J, Guo S, Liu P, Wang H. Antidepressant-like activity of adhyperforin, a novel constituent of Hypericum perforatum L. Sci Rep. Nature Publishing Group; 2014;4.
- Butterweck V. Mechanism of action of St John’s wort in depression: What is known? CNS Drugs. 2003;17:539–62.
- Prenner L, Sieben A, Zeller K, Weiser D, Häberlein H. Reduction of high-affinity β2-adrenergic receptor binding by hyperforin and hyperoside on rat C6 glioblastoma cells measured by fluorescence correlation spectroscopy. Biochemistry. 2007;46:5106–13.
- Baureithel KH, Büter KB, Engesser A, Burkard W, Schaffner W. Inhibition of benzodiazepine binding in vitro by amentoflavone, a constituent of various species of Hypericum. Pharm Acta Helv. 1997;72:153–7.
- De Marchis GM, Bürgi S, Kientsch U, Honegger UE. Vitamin E reduces antidepressant-related β-adrenoceptor down-regulation in cultured cells. Comparable effects on St. John’s Wort and tricyclic antidepressant treatment. Planta Med. 2006;72:1436–7.
- Chang Y, Wang SJ. Hypericin, the active component of St. John’s wort, inhibits glutamate release in the rat cerebrocortical synaptosomes via a mitogen-activated protein kinase-dependent pathway. Eur J Pharmacol [Internet]. Elsevier B.V.; 2010;634:53–61. Available from: http://dx.doi.org/10.1016/j.ejphar.2010.02.035
- Leuner K, Li W, Amaral MD, Rudolph S, Calfa G, Schuwald AM, et al. Hyperforin modulates dendritic spine morphology in hippocampal pyramidal neurons by activating Ca2+-permeable TRPC6 channels. Hippocampus. 2013;23:40–52.
- Ruedeberg C, Wiesmann UN, Brattstroem A, Honegger UE. Hypericum perforatum L. (St John’s Wort) extract Ze 117 inhibits dopamine re-uptake in rat striatal brain slices. An implication for use in smoking cessation treatment? Phyther Res. 2010;24:249–51.
- Gibon J, Deloulme JC, Chevallier T, Ladevèze E, Abrous DN, Bouron A. The antidepressant hyperforin increases the phosphorylation of CREB and the expression of TrkB in a tissue-specific manner. Int J Neuropsychopharmacol. 2013;16:189–98.
- Trofimiuk E, Hołownia A, Braszko JJ. Activation of CREB by St. John’s wort may diminish deletorious effects of aging on spatial memory Effect of VGCCs blockade on the pro-cognitive activity of angiotensin IV View project Participation of D1-4 dopamine receptors in the pro-cognitive effects of angiotensin IV View project. Artic Arch Pharmacal Res [Internet]. 2010 [cited 2021 May 29]; Available from: https://www.researchgate.net/publication/42834516
- Ishola IO, Chatterjee M, Tota S, Tadigopulla N, Adeyemi OO, Palit G, et al. Antidepressant and anxiolytic effects of amentoflavone isolated from Cnestis ferruginea in mice. Pharmacol Biochem Behav [Internet]. Elsevier B.V.; 2012;103:322–31. Available from: http://dx.doi.org/10.1016/j.pbb.2012.08.017
- Schulte Haas J, Dischkaln Stolz E, Heemann Betti A, Stein AC, Schripsema J, Poser GL Von, et al. The anti-immobility effect of hyperoside on the forced swimming test in rats is mediated by the D2-like receptors activation. Planta Med. 2011;77:334–9.
- Bukhari IA, Dar A. Behavioral profile of Hypericum perforatum (St. John’s Wort) extract. A comparison with standard antidepressants in animal models of depression. Eur Rev Med Pharmacol Sci. 2013;17:1082–9.
- Umar VK, Jaiswal AK, Singhl PN, Bhattacharya SK. Anxiolytic activity of Indian Hypericum perforatum Linn: An experimental study. Indian J. Exp. Biol. 2000.
- Vissiennon C, Nieber K, Kelber O, Butterweck V. Route of administration determines the anxiolytic activity of the flavonols kaempferol, quercetin and myricetin – are they prodrugs? J Nutr Biochem. 2012;23:733–40.
- Linghui LJYZX, Linghui LJYZX. Synergic antidepressive effect of quercetin and Hypericum perforatum extract in mice. J Zhejiang Univ (Medical Sci [Internet]. 2013 [cited 2021 May 29];42:615–9. Available from: http://www.zjujournals.com/med/EN/abstract/abstract18960.shtml
- Gambarana C, Ghiglieri O, Tolu P, De Montis MG, Giachetti D, Bombardelli E, et al. Efficacy of an hypericum perforatum (St. John’s Wort) extract in preventing and reverting a condition of escape deficit in rats. Neuropsychopharmacology. 1999;21:247–57.
- Drug Therapy to Treat Minor Depression – Study Results – ClinicalTrials.gov [Internet]. [cited 2021 May 22]. Available from: https://clinicaltrials.gov/ct2/show/results/NCT00048815
- Simeon J, Nixon MK, Milin R, Jovanovic R, Walker S. Open-label pilot study of St. John’s Wort in adolescent depression. J Child Adolesc Psychopharmacol. 2005;15:293–301.
- Uebelhack R, Gruenwald J, Graubaum HJ, Busch R. Efficacy and tolerability of hypericum extract STW 3-VI in patients with moderate depression: A double-blind, randomized, placebo-controlled clinical trial. Adv Ther. Springer Healthcare; 2004;21:265–75.
- Sarris J, Fava M, Schweitzer I, Mischoulon D. St Johns Wort (Hypericum perforatum) versus sertraline and placebo in major depressive disorder: Continuation data from a 26-week RCT. Pharmacopsychiatry. 2012;45:275–8.
- Sarris J, Kavanagh DJ, Deed G, Bone KM. St. John’s wort and Kava in treating major depressive disorder with comorbid anxiety: A randomised double-blind placebo-controlled pilot trial. Hum Psychopharmacol. 2009;24:41–8.
- Mannel M, Kuhn U, Schmidt U, Ploch M, Murck H. St. John’s wort extract LI160 for the treatment of depression with atypical features – A double-blind, randomized, and placebo-controlled trial. J Psychiatr Res. 2010;44:760–7.
- Yechiam E, Ben-Eliezer D, Ashby NJS, Bar-Shaked M. The acute effect of Hypericum perforatum on short-term memory in healthy adults. Psychopharmacology (Berl). Springer Verlag; 2019;236:613–23.
- Kobak KA, Taylor LVH, Warner G, Futterer R. St. John’s wort versus placebo in social phobia: Results from a placebo-controlled pilot study. J Clin Psychopharmacol. 2005;25:51–8.
- Ahn J, Ahn HS, Cheong JH, Dela Peña I. Natural Product-Derived Treatments for Attention-Deficit/Hyperactivity Disorder: Safety, Efficacy, and Therapeutic Potential of Combination Therapy. Neural Plast. Hindawi Limited; 2016.
- Weber W, Vander Stoep A, McCarty RL, Weiss NS, Biederman J, McClellan J. Hypericum perforatum (St John’s Wort) for attention-deficit/hyperactivity disorder in children and adolescents: A randomized controlled trial. JAMA – J Am Med Assoc. 2008;299:2633–41.