Aktualności

Babka płesznik

Nasiona płesznika to prosty i skuteczny lek, polecany zwłaszcza dzieciom, kobietom w ciąży i osobom w podeszłym wieku, bez obaw o niekorzystne działanie uboczne.

Babka płesznik rośnie w klimacie ciepłym i pochodzi z regionu Morza Śródziemnego. Uprawiana jest w południowej części Europy, Afryce i Azji. Zwykle stamtąd jej nasiona są importowane do Polski. Dojrzałe nasiona mieszczą się w suchych owocach (torebkach) i w jednym owocu zwykle znajdują się dwa nasiona. Wykorzystywane są głównie w przemyśle farmaceutycznym jako lek przeczyszczający.

Babkę płesznik stosowano już w czasach antycznych na choroby skóry, w postaci papkowatego okładu z nasion.

Nasiona stosowane są jako lek osłaniający, powlekający, przeczyszczający. Odpowiednia ich ilość pomaga w różnych przypadkach zaparć, występujących u osób starszych,u kobiet w ciąży, a także u dzieci. W przypadku osób dorosłych zaleca się przyjmować 25-40 g nasion na dobę, a dawkę tę należy podzielić na 3 dawki pojedyncze (czyli 8-13 g nasion), a w przypadku dzieci 12-25 g nasion, również podzielonych na 3 dawki.

Nasiona zalewamy odpowiednią ilością płynu (np. letnia woda, sok owocowy), tak aby na 1 g nasion przypadało 30 ml płynu. Ulegają one spęcznieniu i zostają otoczone śluzem roślinnym, tworzy się kleik, płynna galaretka. Wypijamy całość, również nasiona otoczone śluzem. Bardzo ważne jest, by potem wypić dodatkową ilość płynów, tak żeby nie doszło do zablokowania jelit. Przy przyjęciu zbyt małej ilości płynów możemy jeszcze bardziej pogłębić problem z zaparciem. Nasiona w przewodzie pokarmowym, szczególnie w jelitach, nadal pęcznieją, kilkunastokrotne zwiększając swoja objętość, tym samym zwiększając objętość mas kałowych i pobudzając jelita do pracy. Śluz, który powstał na powierzchni nasion pełni również bardzo ważną rolę: powoduje zmiękczenie mas kałowych i nawilża błonę śluzową jelit, ułatwiając wydalanie.

Nasiona działają w sposób najbardziej zbliżony do naturalnego, fizjologicznego wypróżnienia, dlatego uważane są za jeden z bezpieczniejszych środków przeczyszczających. Stosowanie płesznika zalecane jest przy chronicznych zaparciach, oczywiście z zastosowaniem niefarmakologicznychmetod zwalczania zaprać, takich jak odpowiednio duża ilość płynów, zwiększenie aktywności fizycznej, stosowanie diety bogatej w błonnik. Należy również pamiętać, o zachowaniu odstępu czasowego pomiędzy przyjmowaniem nasion płesznika a innych leków, powinno to być pół godziny do godziny przed i po przyjęciu płesznika, tak aby nie utrudniać wchłania innych leków.

Nasiona babki zawierają w powłoce nasiennej substancje, które w obecności wodnych roztworów mają zdolność wytwarzania znacznych ilości śluzu o bardzo korzystnym działaniu.

Nasienie płesznika zalecane jest również u pacjentów, którzy wymagają ułatwienia wypróżnienia m.in. przy hemoroidach.

Płesznik może być stosowany także przy biegunkach różnego pochodzenia. Mechanizm działania polega na wiązaniu wody w jelitach (pochłanianiu płynnej treści jelitowej), oraz wytworzeniu śluzu, który zwiększa lepkość treści jelitowej. Dodatkowo śluz działa osłaniająco na błonę śluzową jelit, chroniąc przed działaniem drażniącym czynników powodujących biegunkę.

Kolejnym zastosowaniem nasion płesznika jest działanie osłaniające na przewód pokarmowy m.in. w chorobie wrzodowe, czy w zespole jelita drażliwego.